Privítať nového člena do svojej rodiny je zážitkom, ktorý nesie so sebou množstvo radosti a zodpovednosti. Správna výchova šteniatka je základom pre budúce šťastné a zdravé spolužitie. Na druhej strane však mnohí majitelia robia bežné chyby v procese výcviku.

Nedostatočná socializácia

Jednou z najčastejších chýb pri výchove šteniatka je nedostatočná socializácia. Socializácia je proces, v ktorom sa šteniatko učí interagovať s inými psami, ľuďmi a rôznymi prostredím. Nedostatočná socializácia môže viesť k problémom so správaním a sociálnou úzkosťou u dospelého psa. Je dôležité, aby ste šteniatko vystavili rôznym situáciám a podnetom, aby sa stalo dobre prispôsobiteľným a sebaistým jedincom.

Nedostatočný tréning a výcvik

Iným častým problémom je nedostatočný tréning a výcvik. Mnohí majitelia sú trpezliví len do určitej miery, a keď ich šteniatko nerobí, čo majú, sú rýchli s trestom. Je dôležité si uvedomiť, že výcvik je proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť a pozitívne posilňovanie. Odmeňujte svoje šteniatko za správne správanie a buďte trpezliví, keď sa učí nové povely.

Nedostatočná konzistentnosť

Konzistentnosť je ďalším kameňom úrazu. Majitelia by mali byť konzistentní v stanovení pravidiel a očakávaní voči svojmu šteniatku. Nedostatočná konzistentnosť môže viesť k zmätenosti pre psa a k problémom so správaním. Stanovte jasné pravidlá a uistite sa, že všetci členovia rodiny sú s nimi oboznámení.

Nedostatočná fyzická duševná aktivita

Šteniatka majú veľa energie a potrebujú fyzickú a duševnú aktivitu. Často sa stáva, že majitelia nedodržiavajú potrebné množstvo cvičenia a zábavy pre svoje šteniatka. Nedostatočná stimulácia môže viesť k deštruktívnemu správaniu a prílišnému štekaniu. Venujte svojmu šteniatku dostatok času na beh, hru a cvičenie, aby sa uistili, že je spokojné.

Nedostatočná pozornosť na výživu a zdravie

Nemenej dôležitým aspektom výchovy šteniatka je starostlivosť o jeho výživu a zdravie. Nedostatočná pozornosť na správnu stravu a pravidelnú návštevu veterinárneho lekára môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Uistite sa, že váš pes dostáva vyváženú stravu a pravidelnú očkovaciu starostlivosť.

Výchova šteniatka môže byť výzvou, ale s dostatočnou starostlivosťou a správnym prístupom môže byť aj veľmi odmeňujúca. Vyhnite sa týmto piatim častým chybám a budete mať väčšiu šancu vychovať dobre správaného, šťastného a zdravého psa.