Bazalka je aromatická a chuťová lahôdka, ktorá sa stala neodmysliteľnou súčasťou mnohých kuchýň po celom svete. Pre tých, ktorí túžia po čerstvej a vlastnoručne vypestovanej bazalke, je možné ju úspešne pestovať doma s minimálnym úsilím. Tu sú niektoré užitočné rady pre pestovanie tejto obľúbenej bylinky vo vašom vlastnom dome.

Výber správnej odrody bazalky

Pred začatím pestovania bazalky je dôležité zvoliť správnu odrodu. Existuje niekoľko druhov bazalky a každý druh má svoje vlastné charakteristiky chuti a vône, takže si vyberte ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim preferenciám.

Aké sú vhodné podmienky pre pestovanie bazalky?

Bazalka je pomerne nenáročná na podmienky pestovania, ale niektoré základné faktory treba vziať do úvahy. Preferuje teplejšie podnebie, takže pestovanie v interiéri je ideálne, najmä ak žijete v oblastiach s chladnejším klimatickým prostredím. Teplota okolo 20-25 °C je pre bazalku optimálna. Rovnako je dôležité poskytnúť jej dostatok slnečného svetla, takže miesto s priamym slnečným žiarením je ideálne.

Pôda vhodná pre bazalku

Bazalka je pomerne flexibilná, pokiaľ ide o pôdu, ale uprednostňuje dobre odvodnenú pôdu s neutrálnym pH. Použite záhradnú pôdu z obchodu s prídavkom kompostu. Kontajner na pestovanie by mal mať dno so zárezmi na odvodňovanie a môže byť umiestnený na slnečnom parapete alebo balkóne.

Zalievanie a hnojenie

Bazalka miluje rovnomerné zavlažovanie. Zem by nemala byť príliš suchá, ale zároveň sa vyhýbajte prílišnému zalievaniu, aby ste predišli hnilobe koreňov. Hnojte bazalku mierne organickým hnojivom raz za pár týždňov, aby ste podporili jej rast a rozvoj.

Ochrana pred škodcami

Bazalku môžu ovplyvniť škodcovia, ako sú vošky alebo slimáky. Sledujte svoje rastliny a v prípade potreby použite ekologické metódy ochrany rastlín, ako sú neškodné insekty alebo prírodné repelenty.

Skladovanie bazalky

Akonáhle je bazalka dostatočne vyrastená, môžete ju začať zbierať. Pravidelné orezávanie vrcholov vetvičiek podporuje jej hustejší rast a chráni pred kvitnutím. Ak máte nadbytok bazalky, môžete ju uskladniť rôznymi spôsobmi. Jednou z najlepších metód je zamraziť bazalkové listy v oleji alebo vytvoriť bazalkové pesto, ktoré môže byť zmrazené alebo skladované v chladničke.

Vypestovať si bazalku doma môže byť nielen zábavné, ale aj odmeňujúce. Pripravená z vlastného pestovania dodá vašim jedlám unikátnu a aromatickú chuť. Je ideálna v kombinácii mozzarely a paradajok. Experimentujte s rôznymi odrodami a užívajte si jej vôňu, ktoré vám bazalka do kuchyne prinesie.