• 9. januára 2023
  • Andrej
  • 0

Echinacea, tiež známa ako echinacea, je populárny bylinný liek, ktorý sa po stáročia používa na podporu funkcie imunitného systému a na podporu zdravia dýchacích ciest. V tomto článku preskúmame výhody echinacey a ako môže pomôcť podporiť vaše celkové zdravie a pohodu.

Čo je Echinacea?

Echinacea je kvitnúca rastlina pochádzajúca zo Severnej Ameriky.

Najčastejšie sa používa vo forme doplnkov, ako sú kapsuly alebo tinktúry, ale nájdeme ju aj v čajoch a lokálnych krémoch.

Existuje niekoľko rôznych druhov Echinacea, z ktorých každý má svoj vlastný jedinečný súbor vlastností a výhod.

Účinky

  • Podpora funkcie imunitného systému: Echinacea sa verí, že podporuje produkciu bielych krviniek a zvyšuje produkciu interferónu, čo môže pomôcť posilniť imunitný systém.
  • Podpora zdravia dýchacích ciest: Echinacea má prirodzené expektorantné vlastnosti, ktoré pomáhajú uvoľňovať a odstraňovať hlien z dýchacích ciest a zmierňovať príznaky, ako je napríklad upchatie nosa a kašeľ.
  • Znižovanie zápalu: Echinacea môže pomôcť znižovať zápal v tele, čo môže podporovať celkové zdravie.
  • Podpora trávenia: Niektoré štúdie ukazujú, že echinacea môže pomôcť podporiť trávenie a zmierniť príznaky tráviacich ťažkostí.
  • Zmiernenie kožných problémov: Echinacea sa tiež používa na zmiernenie kožných problémov, ako sú napríklad ekzémy a akné.

Ako Echinacea posilňuje imunitu?

Predpokladá sa, že echinacea posilňuje funkciu imunitného systému stimuláciou tvorby bielych krviniek, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám a chorobám. Môže tiež zvýšiť produkciu interferónu, proteínu, ktorý pomáha chrániť telo pred vírusovými infekciami.

Okrem toho môže Echinacea pomôcť znížiť zápal, čo môže ďalej podporovať funkciu imunitného systému.

Ako môže Echinacea podporovať zdravie dýchacích ciest?

Echinacea sa často používa na podporu zdravia dýchacích ciest vďaka svojim prirodzeným expektoračným vlastnostiam.

To znamená, že môže pomôcť uvoľniť a vyčistiť hlieny z dýchacieho traktu, čím sa uľahčí dýchanie.

Echinacea môže tiež pomôcť znížiť zápal v dýchacom systéme, čo môže zmierniť príznaky, ako je preťaženie a kašeľ.

Je Echinacea bezpečná?

Echinacea sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú, ak sa používa podľa pokynov.

Pred začatím akéhokoľvek nového doplnku je však dôležité porozprávať sa so zdravotníckym pracovníkom, pretože môže interagovať s určitými liekmi alebo základnými zdravotnými stavmi.

Je tiež dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie, aby ste sa vyhli možným vedľajším účinkom.

V akej forme ju môžeme nájsť?

Echinacea sa najčastejšie používa v podobe doplnkov, ako sú kapsuly alebo tinktúry, ale môže sa nájsť aj v podobe čajov a krémov na vonkajšie použitie.

Doplnky sú obvykle vyrobené z koreňov alebo listov echinacei a sú k dispozícii v rôznych formách, ako sú tablety, kapsuly alebo tinktúry.

Čaje sa môžu pripraviť z sušených koreňov alebo listov echinacei a môžu sa zakúpiť v suchej forme alebo vo forme čajových vrecúšok. Echinacea sa tiež môže nájsť v krémoch alebo masťach na vonkajšie použitie, ktoré sa používajú na zmiernenie kožných problémov, ako sú ekzémy a akné.

Záver

Echinacea je silný bylinný liek, ktorý môže podporovať funkciu imunitného systému a podporovať zdravie dýchacích ciest.

Vo všeobecnosti sa považuje za bezpečný, keď sa používa podľa pokynov, ale vždy je dôležité porozprávať sa so zdravotníckym pracovníkom pred začatím akéhokoľvek nového doplnku.