• 26. septembra 2023
  • Natália
  • 0

V minulom článku sme sa zaoberali témou pestovania citrónovníka, dnes sa pozrieme, ako si vypestovat avokádo. Avokádo je obľúbenou pochúťkou a superpotravinou s množstvom výhod pre naše zdravie. Nielenže je plné zdravých tukov a vitamínov, ale jeho pestovanie môže byť aj pútavým a odmenčným koníčkom.

Pestovanie avokádnovníka

Avokádovník pochádza z tropických a subtropických oblastí, čo znamená, že potrebuje teplo a slnečné prostredie na rast. Ak žijete v mieste s teplým a vlhkým podnebím, ako je to napríklad v južnej časti Slovenska, môžete avokádovník pestovať vonku. Avšak pre oblasti s chladnejším podnebím je vhodnejšie pestovať ho vnútri v kvetináči alebo kvetinovom hrnci, aby ste mu mohli poskytnúť optimálne podmienky.

Najlepším časom na zasadenie avokádovníka je na jar alebo na začiatku leta, keď je vonku dostatok tepla. Môžete však začať proces zasiatia kôstky avokáda kedykoľvek počas roka.

Ako pestovať avokádovník?

  • Zasiatie kôstky – Na začiatok budete potrebovať zrelé avokádo. Kôstku z neho vytiahnite a dôkladne ho umyte. Do kôstky zasunte špáradlom alebo zubnou páčkou 3-4 zúbky tak, aby sa čiastočne dostalo pod vodu v pohári alebo nádobe s vodou. Kôstku potom nechajte na teplom a svetlom mieste.
  • Pestovanie mladého stromčeka – Keď sa objavia prvé korene a výhonky, presaďte vašu rastlinku do nádoby s pôdou vhodnou pre avokádovníky. Uistite sa, že pôda je dobre priepustná a udržujte ju vlhkú.
  • Starostlivosť – Avokádovník potrebuje dostatok svetla, najlepšie priameho slnečného svetla. Udržujte pôdu vlhkú, ale nie príliš mokrú, a nezabudnite na hnojenie.

 

Pestovanie avokádovníka môže byť fascinujúcim a odmeňujúcim zážitkom. S trochou trpezlivosti a starostlivosti môžete mať vlastný zdroj čerstvého avokáda priamo z vášho domu. Pamätajte si na potrebu tepla a svetla, a nezabudnite, že výsledky budú stáť za vašu starostlivosť.

Takže ak ste fanúšikom avokáda a milujete prírodu, neváhajte vyskúšať si pestovanie avokádovníka a pozorovať, ako rastie váš vlastný avokádový stromček. Vaša odmena bude nielen výbornými plodmi, ale aj radosťou z pestovania vlastného rastlinného priateľa.