Ak máte radi dezerty a ovocie, určite ste už počuli o Pavlovej torte. Je to sladké dielo austrálskeho pôvodu, ktoré sa rýchlo stalo populárnym na celom svete. My vám teraz predstavíme osvedčený recept, ktorým zvládnete Pavlovu tortu upiecť aj vy.

Čo je to?

Pavlova torta je pomenovaná po slávnej ruskéj baletke Anne Pavlovej.

Tento dezert bol vytvorený pre ňu, keď vystupovala v Austrálii. Pavlova torta je tiež známa ako vaječná pena a často sa pripravuje v Austrálii a na Novom Zélande. Táto torta má lahodnú chuť, ktorú si zamilujú milovníci dezertov.

Recept

Pavlova torta je veľmi jednoduchá na prípravu a má málo ingrediencií. Báza torty sa robí z bielok, ktoré sa pomaly a postupne zašľahajú do tuha.

Následne sa do nej pridá cukor a ocot a bielky sa zašľahajú do pevných špičiek.

Nakoniec sa do bázy pridávaním cukru a kukuričného škrobu zapracuje aj šľahačka, čím sa dosiahne krásna jemná konzistencia.

Ingrediencie

 • 4 bielka
 • 250 g práškového cukru
 • 2 lyžičky kukuričného škrobu
 • 1 lyžička octu
 • štipka soli
 • 300 ml smotany na šľahanie
 • čerstvé ovocie (jahody, maliny, hrozno)

Postup

 1. Zahrejte rúru na 150 stupňov.
 2. Vymažte si plech na pečenie maslom a posypte ho múkou.
 3. Bielky vymiešajte na vysokú rýchlosť, kým nebudú tuhé.
 4. Za stáleho miešania postupne pridávajte cukor, kým sa bielky nestanú lesklé a hladké.
 5. Do zmesi pridajte kukuričný škrob, ocot a štipku soli a miešajte, kým sa všetky ingrediencie dobre nezmiešajú.
 6. Na pripravený plech vyložte bielkovú zmes do tvaru torty, ktorá by mala byť asi 20 cm v priemere.
 7. Znížte teplotu rúry na 120 stupňov a pečte 75 minút.
 8. Po 75 minútach vypnite rúru a nechajte tortu v rúre vychladnúť.
 9. Keď je torta úplne vychladená, šľahajte smotan

Ako prvý krok na prípravu Pavlovej torty si rozohrejte rúru na 150 stupňov. Báza torty sa dá ľahko upiecť aj v domácej rúre, na pečenie stačí asi 45 minút.

Ďalší dôležitý krok je pridanie ovocia. Ovocie zvyčajne umiestňujeme na vrch torty, no môžete si s ním pohrať a pridať aj do bázy.

Náš tip je použiť čerstvé ovocie, ktoré dodá torte ešte väčšiu chuť a arómu. Môžete použiť napríklad jahody, maliny, kiwi alebo mango.

Ako servírovať Pavlovu tortu?

Ako najlepšie servírovať Pavlovu tortu? Klasickým spôsobom je nakrájať ju na štvorcové kúsky a ozdobiť čerstvým ovocím. Pavlova torta je skvelá nielen ako dezert, ale aj ako lahodná pochúťka k šálke kávy.

Teraz už viete, ako si pripraviť Pavlovu tortu pomocou osvedčeného receptu. Nezabudnite, že najdôležitejšou súčasťou je trpezlivosť a precíznosť pri zašľahávaní bielkov.

Ak budete postupovať podľa nášho receptu, môžete sa tešiť na skvelú a lahodnú pochúťku, ktorou rozhodne uchvátite všetkých svojich hostí.