Upratovanie a organizácia domácnosti sa pre mnohých ľudí stáva nočnou morou. Odkladanie a nechuť k tejto povinnosti vedie k nahromadeniu neporiadku a stresu. No s trochou plánovania a efektívnych stratégií sa upratovanie môže stať oveľa zvládnuteľnejším a dokonca aj príjemným.

Plánovanie, plánovanie, plánovanie

  • Vytvorte si harmonogram upratovania – Namiesto toho, aby ste upratovali naraz celý dom, rozdeľte si ho na menšie časti a venujte im sa v priebehu týždňa. Môžete si napríklad vyhradiť jeden deň na upratovanie kuchyne, druhý na kúpeľňu a obývačku a tretí na spálňu a detské izby. Nezabudnite na krátke prestávky medzi upratovaním.
  • Stanovte si priority – Určite, ktoré miestnosti a úlohy sú najdôležitejšie a venujte im najviac pozornosti. Zamerajte sa najskôr na tie miesta, kde sa najviac zdržiavate, alebo na tie, ktoré sú najviditeľnejšie pre návštevy.
  • Vytvorte si zoznam úloh – Rozdeľte si upratovanie na menšie, zvládnuteľné úlohy. Takto sa vám to nebude zdať také náročné a budete mať presný prehľad o tom, čo všetko je potrebné urobiť.

Tipy pre efektívne upratovanie

Začnite s upratovaním zhora nadol

Prach a nečistoty tak nespadnú na už vyčistené plochy. Začnite prachom na lustroch a policiach, potom prejdite na nábytok a nakoniec na podlahu.

Upratujejte miestnosť po miestnosti

Nepokúšajte sa upratovať celý dom naraz. Zamerajte sa na jednu miestnosť a dokončite ju, kým neprejdete do ďalšej. Budete sa vedieť lepšie sústrediť a budete mať pocit, že ste dosiahli niečo hmatateľné.

Pracujte systematicky

Postupujte od jednej strany miestnosti k druhej a nenechávajte žiadne miesta nepovšimnuté. Takto budete mať istotu, že ste nič nevynechali.

Využite multifunkčné čistiace prostriedky

Existuje mnoho čistiacich prostriedkov, ktoré sa dajú použiť na rôzne povrchy. To vám ušetrí čas a peniaze. Namiesto toho, aby ste kupovali rôzne čistiace prostriedky na sklo, drevo, podlahy a kúpeľňu, môžete si vystačiť s univerzálnym čistiacim prostriedkom alebo s niekoľkými multifunkčnými produktmi.

Nezabudnite na dezinfekciu

Pravidelne dezinfikujte povrchy, ktoré sa dotýkate najčastejšie, ako sú kľučky dverí, vypínače svetla, kuchynské linky a elektronické zariadenia.

Zapájajte celú rodinu

Každý člen rodiny by mal prispieť k upratovaniu podľa svojich možností. Aj deti sa môžu podieľať na jednoduchých úlohách, ako je upratovanie hračiek, skladanie oblečenia alebo utieranie prachu z nízkych nábytkov. Spoločné upratovanie môže byť zábavnou rodinnou aktivitou a zároveň učí deti zodpovednosti a tímovej práci.

Tipy pre rýchle upratovanie

  • Odstráňte nepotrebné veci – Vyhoďte alebo darujte veci, ktoré nepoužívate. Čím menej vecí budete mať, tým menej budete musieť upratovať. Pravidelne prechádzajte svoje šatníky, komody a police a zbavte sa vecí, ktoré sú nepotrebné, pokazené alebo nenosíte.
  • Udržujte poriadok priebežne – Namiesto odkladania upratovania na neskôr sa snažte udržiavať poriadok priebežne. Pár minút denne vám zaberie oveľa menej času a energie, ako keby ste mali neskôr upratovať celé zanedbané priestory.
  • Vytvorte si odkladacie systémy – Aby ste udržali poriadok, je dôležité mať dostatok úložného priestoru a mať veci na svojich miestach. Investujte do úložných boxov, košíkov, poličiek a využite vertikálny priestor pomocou nástenných regálov.
  • Upracte hneď po použití – Vypracujte si návyky upratovať veci hneď po použití. Umyte riad hneď po jedle, odložte bielizeň do koša hneď po vyzlečení a zložte si oblečenie, ktoré ste si obliekli len na chvíľu.
  • Využite čas efektívne – Kým sa varí jedlo alebo sa perie bielizeň, môžete utrieť prach, povysávať, vyčistiť mikrovlnnú rúru alebo pretrieť kuchynskú linku. Využívanie týchto krátkych časových úsekov vám pomôže udržiavať domácnosť čistejšiu bez toho, aby ste tomu museli obetovať dlhý čas.
  • Nastavte si časovač – Nastavenie časovača na 15-20 minút vám pomôže sústrediť sa a rýchlo upratať. Po uplynutí času si doprajte krátku prestávku a pokračujte v upratovaní, alebo prejdite na inú úlohu.
  • Odmeňte sa – Po skončení upratovania sa odmeňte niečím príjemným, ako je kúpeľ, čítanie knihy, sledovanie filmu, prechádzka v prírode alebo stretnutie s priateľmi. Odmena vám pomôže udržať si motiváciu a tešiť sa na ďalšie upratovanie.

Upratovanie a organizácia domácnosti nemusia byť stresujúce a zdĺhavé. Využite moderné upratovacie pomôcky, ktoré vám prácu uľahčia. Pustite si pri upratovaní hudbu, ktorá vám zlepší náladu a povzbudí vás. A nezabudnite, čistý a usporiadaný domov vám prinesie lepší pocit, viac energie a menej stresu.